www.gmapsapi.com

Kompleksowy kurs podstaw API, po którym mapowianie nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic!

Setki przykładów, kursów i poradników z kodem gotowym do skopiowania i korzystania.

Największa strona o Google Maps API w Polsce, największe źródło informacji w języku polskim.

O stronie

Na tej stronie zawarto tutoriale i porady, dotyczące tworzenia interaktywnych aplikacji w oparciu o dostępne za darmo Google Maps API.

Przed rozpoczęciem działalności serwisu w w internecie nie było żadnego źródła, które zawierało by przydatne porady i przykłady w języku polskim. Postanowiłem to zmienić, i napisać własny kurs tak, by więcej osób mogło we własnym zakresie zaprogramować i umieścić funkcjonalną mapę Google na swojej stronie.

Z biegiem czasu strona się rozrastała, w chwili obecnej jest największym, polskojęzycznym zbiorem autorskich poradników i jednym z niewielu kursów i zbiorów zasobów dla programistów aplikacji w Google Maps API w Polsce. Liczba przykładów, opublikowanych na łamach serwisu znacznie przekracza 100 i sukcesywnie się powiększa. Z zasobów strony korzystają użytkownicy domowi, profesjonalni webmasterzy, firmy, a nawet studenci, piszący prace dyplomowe.

Niektóre z poradników (szczególnie te, które pokazują autorskie rozwiązania złożonych problemów) wymagają podania kodu dostępu. Kod ten można nabyć za pomocą SMSa Premium, lub za pomocą zautomatyzowanego systemu, wykorzystującego PayPal. Poradniki płatne stanowią jednak mniejszość - strona zawiera olbrzymi zbiór przykładów dostępnych za darmo i tak zawsze pozostanie. Nowo powstałe przykłady również w większości są za darmo.

Dlaczego za darmo?

Udostępniam pełny kurs podstaw oraz kilkadziesiąt poradników za darmo, gdyż w moim interesie jest, by korzystanie z API Google było jak najbardziej powszechne. Im więcej osób korzysta z API, tym więcej odwiedza tę stronę, a im więcej odwiedza tę stronę, tym więcej może być zainteresowanych bardziej złożonymi rzeczami, które są płatne. Jak widać, w interesie zarówno moim jak i odwiedzających jest to, by strona prezentowała teksty na dobrym poziomie i wolne od opłat.

Wszystkie tutoriale na tej stronie dokładnie wyjaśniają esencję poruszonego problemu, każdy z nich poparty jest co najmniej jednym praktycznym przykładem. Kod javascript jest formatowany w sposób czytelny (przy użyciu wcięć i nowych linii), umożliwiający dokładne śledzenie. Składnia jest dodatkowo pokolorowana. Przykłady posiadają konsekwentnie nadawane nazwy zmiennych i funkcji - nazwy o polskim brzmieniu oznaczają, że dana funkcja jest napisana we własnym zakresie i niedostępna w "czystym" API, z kolei nazwy angielskie oznaczają funkcje i zmienne, udostępnianie bezpośrednio przez API.